Tariffoppgjøret 2026

Årets oppgjør er et såkalt hovedoppgjør der partene forhandler om alt i en tariffavtale. Her finner du informasjon om årets tariffoppgjør.

Tariffoppgjøret i 2026 er et hovedoppgjør. I tillegg til å forhandle om lønn, kan partene bli enige om å endre andre bestemmelser i tariffavtalene.

Våre forhandlinger startet 23. april 2026. NHO Transport forhandler Bussbransjeavtalen med Fellesforbundet og Yrkestrafikkforbundet. Spekter forhandler parallelt med de samme arbeidstakerorganisasjonene, pluss Fagforbundet og Norsk Jernbaneforbund.

Her kan du lese fakta om bussbransjen og lønnsoppgjøret 2026.

Hold deg oppdatert:

  1. Enighet etter forhandlinger på overtid

    Transport.no kunne allerede 24. april melde om at det var enighet i lønnsforhandlingene for bussjåfører. Enigheten ble oppnådd etter forhandlinger åtte timer på overtid. Dermed slipper partene mekling. I 2024 ble også partene enige uten Riksmeklers hjelp.

  2. Enighet i bussoppgjøret

    Ansatte i bussnæringen får en økt timelønn på 11 kroner. Resultatet i tariffoppgjøret for Bussbransjeavtalen 24. april er i tråd med frontfagets økonomiske ramme. I tillegg skal arbeidsgiver forskuttere foreldre- og pleiepenger fra 1. januar 2027. Bussnæringen avtalte forskuttering av sykepenger allerede i 2022.

  3. Streik innen reiseliv

    Meklingen mellom NHO Reiseliv og Fellesforbundet samt Parat ble brutt klokken 06.00 søndag morgen. Dermed tas totalt 1 922 arbeidstakere ut i streik fra og med søndag 19. april klokken 12.00.

Motta nyhetsbrev?

Motta nyhetsbrev?

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: