KONTAKT OSS ENGLISH
Vei i fjell
Relaterte linker
TLs årsrapport 2009
Reisegaranti
KollektivLøftet
Bussbransjeavtalens kompetansemoduler
Brosjyre om sikker skoleskyss
Skadefritt - TL-magasin om sikker kollektivtransport
Næringspolitisk program
Transportforum
Hovedsiden > Artikler > Virkninger av å styrke ansattes rettigheter i kollektivtransport

Virkninger av å styrke ansattes rettigheter i kollektivtransport

4. september 2007
På oppdrag fra Samferdselsdepartementet har Transportøkonomisk institutt (TØI) utredet de økonomiske og administrative virkningene av å innføre regelverk om virksomhetsoverdragelse for å styrke de ansattes rettigheter ved anbud innen kollektivtransport.  

Ved overrekkelsen av rapporten, uttalte samferdselsminister Liv Signe Navarsete at konkurranseutsetting av kollektivtransporten ikke må gå ut over rettighetene til de ansatte i busselskapene.

- Å sikre rettighetene til arbeidstakerne er like viktig som innsparingene som anbud i noen tilfeller kan gi budsjettene til offentlige oppdragsgivere. Slike mulige innsparinger må derfor vurderes opp mot følgene for de ansatte, sa Navarsete.

Bakgrunnen for utredningen er at Soria Moria-erklæringen slår fast at arbeidstakerne skal sikres de samme rettighetene ved anbud som ved virksomhetsoverdragelse. Samferdselsdepartementet vil arbeide videre med et lovforslag som skal sikre disse rettighetene.

Rapporten kan lastes ned fra nettsiden til Transportøkonomisk institutt:
"TØI-rapport 896/2007: Økonomiske og administrative virkninger av å styrke ansattes rettigheter i kollektivtransport"

Relaterte saker
Ny rapport om anbud i kollektivtrafikken13.2.2007

| Publiseringsløsning fra Webscape |